Knihovna města Hradec Králové, hlavní budova, Vertex (ústřední půjčovna)

Knihovna města Hradec Králové se nachází v rekonstruované budově bývalé továrny Vertex ve Wonkově ulici. Nové prostory knihovna otevřela na jaře 2013. Vertex je původně textilní továrna z počátku minulého století, která nyní nabízí rozsáhlé prostory pro knižní fond knihovny města.

Provozní doba - oddělení pro dospělé

Po: 8 - 12, 12 - 18
Út: - - -, 12 - 18
St: 8 - 12, 12 - 18
Čt: 8 - 12, 12 - 18
Pá: 8 - 12, 12 - 18
So: 8 - 12, - - -

Provozní doba - oddělení pro děti

Po: - - -, 12 - 18
Út: - - -,12 - 18
St: 8 - 12, 12 - 18
Čt: - - -, 12 - 18
Pá: - - -, 12 - 18
So: 8 - 12, - - -

 

Knihovna a budova továrny Vertex

Nová hlavní budova knihovny v továrně Vertex si zachovává industriální ráz, ale přesto v knihovně mají své krásné a barevné útočiště děti v dětském oddělení.

V hlavní budově knihovny také najdete hudební knihovnu, půjčovnu pro dospělé, knižní kavárnu anebo odpočinkovou terasu na střeše knihovny, která ukrývá i velrybu.

Budova ve Vertexu nabízí

  • ústřední půjčovna
  • čítárna novin a časopisů, spojená se specializovanou půjčovnou literatury o výtvarném umění
  • informační středisko se studovnou
  • zvuková knihovna pro nevidomé a zrakově postižené
  • hudební knihovna
  • ředitelství knihovny, odbor knihovních fondů, metodické, ekonomické a provozní oddělení.

Knihovna má zhruba 14 000 registrovaných čtenářů, kteří si ročně vypůjčí 850 000 knihovních jednotek. Čtenářů je však podle průzkumu ve skutečnosti zhruba 23 000, tj. čtvrtina obyvatel města, protože přes 60 % registrovaných čtenářů si půjčuje i pro další členy rodiny anebo přátele.

Knihovna patří k nejnavštěvovanějším kulturním institucím v Hradci Králové, ročně registruje kolem 170 000 čtenářských návštěv.

Knihovna města Hradec Králové - pobočky

Knihovna má na území města rozsáhlou síť poboček. Všechny pobočky slouží dospělým čtenářům i dětem do patnácti let; při osmi z nich pracují samostatná oddělení pro děti. 

Knižní fond Knihovny města Hradec Králové

Rozsáhlý informační aparát knihovny - klasické katalogy a kartotéky, příruční knihovnu a fond bibliografií - doplňuje počítačový on-line katalog, databáze na CD-ROM a veřejně přístupné internetové terminály. Uživatelům knihovna nabízí vlastní i cizí databáze.

Knihovna města Hradec Králové publikuje každoročně kulturní kalendář, tematické bibliografie, metodické příručky a informační brožury. Vydala slovník hradeckých spisovatelů pod názvem Literární Hradec Králové. 

Knihovna města Hradec Králové spolupracuje se základními a středními školami, Univerzitou Hradec Králové, Rakouským kulturním institutem v Praze, Společností Boženy Němcové, Společností přátel Izraele, Společností přátel jižních Slovanů, Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých, s knihovnami v partnerských městech Banská Bystrica, Walbrzych, Wroclaw a dalšími institucemi.

Knihovna města Hradec Králové pořádá mnoho kulturních akcí pro veřejnost: oblíbený cyklus besed a setkání se spisovateli a známými osobnostmi, nazvaný "literární čaj o páté", výstavy, knižní bazary aj. Dětem a mládeži jsou určeny lekce knihovnicko-informační výchovy, literární soutěže a hudebně vzdělávací pořady.

QR kód


Kontakty

495 075 011,

Adresa

Wonkova 1262/1a
Hradec Králové
50002

GPS souřadnice

50°12'58.442"N, 15°49'19.906"E

Mapa

Mohlo by se hodit
Doporučujeme