Dechový orchestr města Hradce Králové
Významnou podporou Dechového orchestru města Hradec Králové bylo poskytnutí hudebních nástrojů přímo od hradeckého výrobce továrníka F. V. Červeného a začlenění souboru do hudebního odboru Dělnické tělovýchovné jednoty v Hradci Králové.
V meziválečném období se za dirigentským pultem vystřídala řada významných hudebních osobností, jimž se dařilo neustále zvyšovat uměleckou úroveň hudebního tělesa o více než 50 členech. Po těžkém období okupace a druhé světové války se podařilo navázat na předválečnou činnost. V roce 1951 byl orchestr začleněn do Závodního klubu podniku ZVÚ Hradec Králové (dřívějších Škodových závodů). Pod záštitou ZVÚ existoval až do roku 1991, kdy zřizovatel zanikl.
Orchestr nakonec našel východisko ze vzniklé situace díky pochopení a podpoře Magistrátu města Hradce Králové a Kulturní a vzdělávací společnosti Adalbertinum. V současné době působí jako občanské sdružení s podporou města Hradce Králové a od roku 1992 používá nový název „Dechový orchestr města Hradce Králové“.
Za dobu svého působení se v čele orchestru vystřídala celá řada dirigentů, např. Antonín Tříška, Karel Křepela, Jindřich Šeda, František Vacek, František Štejnar, Jan Holubec, Ladislav Slavětínský, Milan Kotala, Josef Maršík, Oldřich Kůžel a Ladislav Tyrner, který vede orchestr v současnosti.
Dechový orchestr města Hradce Králové uskutečňuje mnoho zájezdů a úspěšných koncertních vystoupení doma i v zahraničí (Rakousko, Německo, Francie, Polsko, Belgie, Chorvatsko) a účastní se řady prestižních festivalů dechové hudby. Ve svém repertoáru má nejen tradiční skladby významných českých autorů symfonické, koncertní a dechové hudby, ale i díla světových autorů a skladby různých žánrů a druhů.
Kontakty
Adresa
GPS souřadnice
50°11'47.688"N, 15°50'41.251"E